Jakie ogrzewanie będzie najtańsze?

Wybór sposobu, w który budynek będzie nagrzewany, jest to jedna z ważnych decyzji, która będzie mieć bezsprzeczny wpływ na koszt użytkowania. Do popularnych podejść należy nagrzewanie paliwem stałym, ogrzewanie elektryczne oraz ogrzewanie gazowe.
Jeśli idzie o ogrzewanie elektryczne, tego wariantu ogrzewanie uznawane jest za jedno z w największym stopniu niezawodnych i komfortowych.

Red Bull Racing

Autor: First Austria
Źródło: First Austria
Niepodważalnym walorem jest tu z pewnością prostota obsługi: regulacja temperatury (przenośny klimatyzator do mieszkania) będzie łatwa, zaś instalacja nie wymaga ciągłej ingerencji mieszkańców. Niestety, bezdyskusyjnym faktem jest też, iż elektryczne ogrzewanie będzie dosyć kosztowne. Jednym z ogromniejszych kosztów jest montaż paneli do grzania, dość drogi jest także sterownik. Do wyżej wymienionego jednorazowego wydatku, wypada dołożyć późniejsze koszty eksploatacji, a te też nie będą małe. Ogrzewanie gazowe jest skomplikowane w montażu, jednak opłacalne. Jeżeli chodzi o wygodę użytkowania gazowy kocioł będzie porównywalny do grzania na prąd – na pewno nie zajmuje mnóstwo powierzchni, nie pobrudzi pomieszczeń oraz nie musimy dozorować ilości opału.
sterownik

Autor: Qtea
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród paliw stałych, najbardziej popularny jest z pewnością węgiel oraz brykiet. Te paliwa pozwalają na najogromniejsze oszczędności kosztów nagrzewania. Niestety nagrzewanie tego typu jest bardzo problematyczne, jednakże nadal ma wielką popularność.

Najogromniejszymi minusami opalania stałym paliwem jest z pewnością konieczność stałej kontroli spalania, większa ilość zanieczyszczeń, produkowanie trujących spalin oraz konieczność wygospodarowania powierzchni na opał. Pośród kotłów na paliwo stałe wyróżnić można następujące warianty: kocioł zasypowy, kocioł komorowy, tzw. zagazowujący albo bezobsługowy.