Należy już od początku nauczyć dzieciaki oszczędzania

Czy powiemy jak oszczędzać pieniądze?

Bardzo prosto, mając comiesięczny wpływ gotówki możemy się zapomnieć i wydawać wszystko co do grosza, czasem na rzeczy zupełnie zbędne. Dlatego trzeba pociechy już od maleńkości uczyć, że należy oszczędzać, że należy ciągle przeanalizować czy konkretny zakup jest konieczny. Kiedy wyuczymy je, aby z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niedużą cząstkę wkładały do skarbonki, to w późniejszym życiu również będą umiały tak postępować, a co się z tym łączy, będą posiadały zawsze odłożone jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Oczywiście, żeby nauczyć pociechy takiego zachowania, wpierw sami musimy tak działać, ale czy powiemy jak to robić? Warto zwrócić uwagę na co wydajemy najwięcej pieniędzy oraz przemyśleć, czy rzeczywiście to wszystko jest nam konieczne. Kiedy okaże się, że nie mamy szansy zrezygnować z danych wydatków, to trzeba przeanalizować w jaki sposób je zmniejszyć, np. korzystając z przeróżnych promocji w sklepach, a oszczędzone pieniądze odłożyć na bok.

Co lepsze skarpetka czy bank?

pieniądze od ręki

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy wyćwiczymy w sobie przyzwyczajenie oszczędzania, to musimy posiadać takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze trzymać, tak żeby ciągle były wszystkie razem. Część ludzi chowa je w domu, w przysłowiowej skarpecie, jednak takie działanie wystawia nas na pokusę wyciągnięcia po te pieniądze, gdy braknie nam troszeczkę do wymarzonej rzeczy, zamiast poczekać, na odpowiedni moment, żeby ją kupić.

Przyznasz raczej, że powyższy tekst jest nieschematyczny. Jeśli więc masz chęć przestudiować go lepiej, zobacz info znajdujące się tutaj.

Dlatego odpowiednio odłożone pieniądze przelewać na specjalne konto np. jakie ma bank BGŻ, wtedy będziemy posiadali trochę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wypłacenie więcej aniżeli raz w miesiącu powoduje utratę odsetek, więc będzie nas to zmuszało, do rzetelnego przeanalizowania, czy na pewno potrzebujemy te pieniądze, co może sprawić, że nie raz zrezygnujemy z ich wyjęcia.

Trzeba ciągle mieć jakąś rezerwę

Mając nawet nieduże oszczędności, możemy żyć spokojniej, gdyż będziemy mieli świadomość, że w ciężkiej sytuacji, mamy możliwość przez jakiś czas wykorzystywać z tych zasobów, bez konieczności zadłużania się u bliskich.

Jeżeli ukazywana tutaj kwestia to Twój konik – wyraź opinię (http://merservice.pl/uslugi/zewnetrzne-wspoldzielone-zespoly-sprzedazy/) na jej temat. Twoje zdanie z pewnością dla redaktora się będzie liczyć.

Taka rezerwa ma szansę się sprawdzić podczas choroby, utraty pracy, a jeżeli będziemy posiadali dostatecznie wiele, to część z jej zasobów możemy przeznaczyć na zasłużone wakacje.