Odbieraki prądu oraz zwalniaki – stosowanie i przedstawienie działania

Każda renomowana jednostka zajmująca się produkcją i sprzedażą ma w swoim asortymencie produkty takie jak na przykład: odbieraki prądu, zwalniaki, opornice oraz inne urządzenia o uniwersalnym przeznaczeniu. Artykuły te znajdują zastosowanie w przemyśle wydobywczym, energetycznym, hutniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym a także wielu innych działkach.

Odbieraki prądu, czyli pantografy, są to części zasilanego z zewnątrz sprzętu za pomocą prądu – więcej. Najczęściej napotykany jest w tramwajach, lokomotywach elektrycznych lub pozostałych zespołach trakcyjnych, montowany jest na grzbiecie tychże maszyn.

agregaty prądotwórcze w akcji

Autor: U.S. Naval Forces Central Command
Źródło: http://www.flickr.com

Obecne są także pantografy niewielkie o prostszej konstrukcji ulokowane na bocznej stronie wagonu. Znajdują one zastosowanie przeważnie w górnictwie, np. zasilają lokomotywy kopalniane. W Polsce producenci pozyskują odbieraki prądu od korporacji europejskich takich jak : Stemmann-Technik GmbH (z Niemiec) czy Faiveley Transport (Francja). Jeśli chodzi o zwalniaki, posiadamy ich dwa warianty: elektrohydrauliczne i elektromagnetyczne. Praca tych pierwszych polega na wysuwie tłoczyska na odpowiedni skok z należytą mocą.

Jeżeli czytasz przedstawiany tekst to oznacza, że wątek Cię bardzo zaciekawił – kliknij odnośnik do serwisu, a odnajdziesz nie mniej atrakcyjne informacje.

Nie tylko zwalniają hamulce, ale budzą też hamowanie, poprzez co są używane tam, gdzie pożądana jest praca o ruchu posuwisto-zwrotnym, np. do zawierania klap, drzwi, do posuwania dźwigni, do unoszenia zaworów. Słynne rodzaje to: ZHA 75/115 oraz EB 50/100. Zwalniaki elektromagnetyczne to inaczej zwane luzowniki, o obszarze zmian napięcia zasilania od -10% do +5% i temperaturze funkcjonowania od -10 do +35 stopni Celsjusza. Ich funkcja nie różni się zbytnio od elektrohydraulicznych, a słynne modele to: DZEM 20 lub (zweryfikuj te opinie) DZEM 30.

Zarówno zwalniaki jak i także odbieraki prądu znajdują zastosowanie w kilku działkach na rynku. Słynne jest także wykonywanie usług wiążących się z eksploatacją produktów dźwignicowych, owe przedsiębiorstwa zajmują się instalowaniem oraz reperacją omawianych w artykule części.