W jaki sposób dać sobie radę, gdy musimy zaopiekować się bliską osobą? Czy niezbędne sprzęty są refundowane?

Troska o osobę niepełnosprawną nie jest zagadnieniem łatwym i wygodnym. Jeśli musimy zaopiekować się osobą, która nie może tego uczynić sama, musisz uzbroić się w wytrwałość, zrozumienie i siłę.

W jaki sposób przygotować się do troski nad kimś niepełnosprawnym

W zależności od zaawansowania niepełnosprawności, sklepy z akcesoriami rehabilitacyjnymi oferują odpowiednie metody mające ułatwić pacjentowi powszednie życie. Najbardziej oczywistym potrzebnym sprzętem w okoliczności, kiedy chory nie chodzi samodzielnie są wózki inwalidzkie jak karma ks 343. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy kupić wózek inwalidzki toaletowy, bądź po prostu wybrać pieluchomajtki. Sprzęt tego rodzaju nie jest tani ale możemy starać się o refundację z NFZ.

wózek inwalidzki

Autor: MIKI Yoshihito
Źródło: http://www.flickr.com

Dobra orientacja w przypadłości osoby, którą się opiekujemy ułatwi nam obserwację samopoczucia chorego – dzięki czemu będziemy w mocy określić czy następuje poprawa stanu zdrowia, czy pogorszenie. Jeżeli jakiegoś sprzętu nie musimy mieć na co dzień, w tym wypadku możemy użyć specjalnej wypożyczalni. Nie odcinaj podopiecznego od jego znajomych, spotkania z nimi z pewnością wpłyną dodatnio na jego samopoczucie. Jeżeli to możliwe, nie powinno się jej powstrzymywać od powszednich obowiązków. Wszelka pamięć z pewnością się opłaci.

Co, jeżeli nie mogę zająć się chorym osobiście?

Jeżeli uwarunkowania nie zezwalają Ci na udźwignięcie pielęgnacji osoby chorej możesz skorzystać z specjalistycznej asysty biegłych opiekunów. Z ich wsparcia możesz skorzystać na godziny lub dźwiękowy system ostrzegawczy wybrać opcję z zakwaterowaniem. Często są to osoby z różnymi certyfikatami, fachowcy, którzy nie dopuszczą na powstanie odleżyn i zrobią wszystko co w ich mocy, by podopiecznemu żyło się dobrze. Jeżeli z wielu powodów nie stać Cię wynająć opiekuna, możesz skorzystać z pomocy domu opieki bądź opieki domowej. Jeśli wybierzesz dom seniora, upewnij się, że panują w nim odpowiednie warunki. By chory miał zagwarantowany właściwy luksus i prywatność, izby powinny być dwuosobowe. Pomieszczenia powinny być wyposażone w przycisk alarmu, który w wypadku niedobrego samopoczucia zaalarmuje pracowników. Nie zaszkodzi doinformować się jak pensjonariusze pożytkują wolny czas, czy są urządzane dla nich jakieś warsztaty, a także jak wygląda kwestia jedzenia, za co naliczane są dodatkowe opłaty.