I Ty powinieneś segregować śmieci!

Segregacja śmieci – jest to ostatnimi czasy niebywale lubiany temat. Mówi się o tym wszędzie – w mediach, w gronie przyjaciół, jak również pośród polityków. Lecz dlaczego? Zapewne z tej przyczyny, że segregowanie odpadów nierozdzielnie łączy się ze stanem naszego środowiska naturalnego. Toteż naprawdę ważne jest, aby dużo osób się tym trudniło oraz zaczęło to uważać nie za wymysł, ale za coś znaczącego.

śmieci

Autor: Alan Stanton
Źródło: http://www.flickr.com
Wszyscy posiadamy w naszych domach kosze na śmieci. Wypełniają się one przeważnie w naprawdę ekspresowym tempie. Wtedy zabieramy worki oraz zanosimy je bądź do specjalnych budek na naszych osiedlach lub (warte przeczytania) do zsypów. Czy myślałeś kiedyś, co się dzieje dalej? Pewnie nie. Potem odpady są zabierane przez firmy, które następnie trudnią się ich utylizacją. Pakują je takim sposobem, aby zajmowały one później mało miejsca na wysypiskach. Wykorzystywane są do tego specjalne zszywki, jak również taśmy pp oraz urządzenia ręczne do taśm pp. W ostatnim etapie odpadki trafiają masowo na wysypisko – Transaco. Dobrze jednak wiedzieć, iż nie wszystkie śmieci są takie same i sobie równe. Niektóre na niewiele się nadają, ale inne znowu mogą być poddane recyklingowi. Należą do nich choćby te zrobione z plastiku, szkła lub wagoworkownica też papieru. Zresztą zapewne każdy z nas widział specjalne znaczki zamieszczone na szklanych czy plastikowych butelkach. Oznaczają one, że takie opakowanie może zostać potem przetopione oraz zastosowane do powtórnego wykonania pudełka lub też kolejnej butelki. W ten sposób oszczędzamy dostępne na ziemi surowce, a także energię. Jest to wszystko w takim razie nadzwyczaj ważne.

wysypisko

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Możliwe, że niewiele Cię to wszystko obchodzi. Wydaje się, iż niniejsze sprawy w żaden sposób nie łączą się z Twoim codziennym życiem, że są dla Ciebie zupełnie bez znaczenia. Zapewne nawet tak właśnie jest. Pomyśl jednakże o przyszłych pokoleniach. O swoich prawnukach lub też praprawnukach, które będą tu żyły za kilkaset lat – zobacz szczegóły. Czy nie chcesz, by miały one warunki do bytowania nie gorsze od Ciebie? Aby nie musiały być wystawione na każdym kroku na złe substancje zabijające ich organizmy? A przecież Ciebie wszystko to wcale nie kosztuje dużo. Segregowanie śmieci to zaledwie parę minut dziennie, a już wkrótce zaczniesz to robić wręcz automatycznie.