Parę pojęć odnośnie zarządzania odpadami, jakie należy znać, aby bardziej zrozumieć temat. Czy zdarza nam się nieprawidłowo je rozumieć?

Segregując odpadki nie za każdym razem zastanawiamy się nad tym, co dzieje się z tymi rzeczami dalej. Zapewne w ogóle się tym nie przejmujemy, dlatego nie zawsze przykładamy się do tego, aby dokładnie segregować odpadki. Gdybyśmy wiedzieli o tym, że takie segregowane przez nas śmieci można znowu przerobić na inne rzeczy, to może inaczej podchodzilibyśmy do takiego zadania.

utylizacja odpadów

Autor: Adele Prince
Źródło: http://www.flickr.com
Surowce Wtórne. Co to właściwie jest? www.toensmeier.plryją się wszelkie użyte już wcześniej lub zużyte produkty, które da się z powodzeniem dalej przekształcać. W konsekwencji otrzymujemy coś, co może być ponownie użyte. Właśnie takie odpady zdarza nam się co dzień segregować w naszych gospodarstwach domowych oraz oddzielać je od innych śmieci, z których nic już nie da się zrobić. Często gdy chodzi o wywóz śmieci, to w takim kontekście pojawia się właśnie słowo recycling, które jest dziś tak popularne. Rzeczywiście to pojęcie spotyka się często, jednak nie możemy go mylić z odzyskiem. Wydawałoby się, iż takie dwa określenia są jakby na równi, natomiast tak do końca nie jest (wywóz śmieci).

Jak bowiem mówimy o odzysku odpadów, to jest się jeszcze jedna kwestia, oprócz tej, iż daną rzecz można przerobić na coś innego. Odzyskać z odpadków można bowiem także energię, jaka została użyta do ich stworzenia. W jaki sposób się to robi? By taką energię otrzymać spalane są śmieci w specjalnych spalarniach, jakie są w stanie taką energię pozyskać. Z tego powodu ważne ażeby nie używać zamiennie takich dwóch pojęć, bo nie oznaczają dokładnie tego samego.

Jest oprócz tego inne pojęcie, któremu w kontekście zarządzania odpadami dobrze jest się przyjrzeć, a konkretnie utylizacja odpadów. Warto je wyjaśnić, bo sporo osób rozumie pod tym hasłem niszczenie albo unieszkodliwienie odpadów. Chodzi natomiast o coś innego. Słowo to bowiem oznacza właśnie wykorzystanie naszych śmieci jako surowców wtórnych. Jak widzimy więc utylizacja jest bardziej odzyskiem, aniżeli niszczeniem śmieci . http://www.toensmeier.pl/do-jakiej-wysokosci-moge-zapelnic-kontener

kosze na śmieci

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
W tym miejscu także warto powiedzieć, że tak naprawdę śmieci nie da się całkowicie zniszczyć. Nawet jeśli je po prostu spalimy, to albo ulotnimy w powietrze dużą ilość trujących związków, albo też otrzymamy energię plus dodatkowe produkty spalania, które musimy jakoś zutylizować. Gdy natomiast postanowimy je w jakimś miejscu zakopać, to tak naprawdę one dalej istnieją nawet gdy ich nie widzimy. Z tego powodu śmieci są po prostu przekształcane w coś albo też unieszkodliwiane, jeśli nie nadają się już do żadnych rzeczy. Warto znać te różnice, by mieć większą świadomość w temacie gospodarki odpadami.