Typy sprężyn ich zastosowanie

Działanie sprężyny ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu w okresie kilkunastu tysięcy lat przed Chrystusem. Wyładowanie siły charakterystycznej dla działania sprężyny widoczne jest w mechanizmie pierwszych łuków. Mechanizm ten wykorzystywany był również przy budowaniu różnego typu pułapek na zwierzynę.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Znane było także wykorzystanie sprężyn płaskich, polegających na użyciu siły mocno napiętych desek, które wyrzucały kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn zdaje się być ich możliwość ulegania odkształceniu w efekcie działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny posiadają bardzo dużą pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że nieczęsto myślimy o tym, jak duża ilość sprężyn otacza nas każdego dnia. Są one częściami wielu rozmaitych mechanizmów, jakie na co dzień pomagają nam wykonywać wiele czynności. Możemy wyliczyć setki rodzajów sprężyn.

Napotkamy na nie na przykład w małych zegarkach ręcznych, oczywiście tych nakręcanych, jakie pamiętamy już z wczesnych lat naszej młodości. Innego typu sprężyn używane będą na przykład w przemyśle kolejowym, gdzie sprężyny są bardzo duże i niezwykle odporne. Pod względem cech działania możemy wyodrębnić sprężyny naciskowe, czyli innymi słowy ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Istnieje jeszcze jeden typ sprężyn – sprężyny skrętowe. Można je także sklasyfikować pod kątem kształtu, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.

Branża przemysłu zajmująca się wytwarzaniem sprężyn jest niezwykle silna i charakteryzuje się dużą konkurencją. Przeciętni obywatele nie mają jednak pojęcia o tym, że przemysł (profesjonalna walcarka do profili) ten jest tak mocno rozwinięty. Zazwyczaj przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem sprężyn nie mają potrzeby za bardzo się reklamować, zwłaszcza w mediach tradycyjnych, której ukierunkowane są na zwykłych pracujących Polaków. Firmy sprzedające wysokiej jakości sprężyny mają zwykle swoich własnych odbiorców związanych z bardzo rozmaitymi dziedzinami produkcji przemysłowej. Rozmaite ich typy używane są w przemyśle samochodowym, ale także przy sprzętach budowlanych, albo przykładowo sportowym sprzęcie na siłownię. Małe rodzaje sprężyn stosowane są natomiast na przykład w elektronice i sprzętach elektrycznych. Budowa sprężyn jest bezpośrednio związana z ich zastosowaniem, a to z kolei jest tak szerokie, że można by wypisać kilkaset stron o tym, używa się ich bowiem za każdym razem, kiedy konieczna jest jakakolwiek amortyzacja.