Jak dobrać drukarkę 3D, aby się na niej za pewien czas nie zawieść

Prędko rozwijająca się popularność drukowania w technologii 3D, zachęca producentów drukarek 3D oraz producentów filamentów do dopracowywania swojej oferty. Rosnąca liczba oferowanych produktów idzie w parze z co raz ich okazalszą dostępnością finansową. Czy dzięki temu łatwiej jest dobrać model właściwy dla swoich założeń?

wydruki 3D

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Zdecydowanie powinniśmy dokładnie przemyśleć w jakim celu drukarka 3D ma nam służyć. Ówcześnie oferowane drukarki trójwymiarowe różnią się metodą wydruku. Pozostałe specyficzne właściwości, na które trzeba zwrócić uwagę to: powierzchnia przestrzeni wydruku, amplituda temperatur druku, rozdzielczość czyli średnica końcówki ekstradującej lub (więcej pod tym linkiem) wiązki lasera, tempo tworzenia modeli. Oferowane są obecnie drukarki, których zdolności druku umożliwiają drukowanie zarówno makiet wstępnych, jak i ostatecznych. W pierwszym przypadku ma znaczenie tempo, w drugim dokładne wykończenie – mam takie materiały do druku 3d.

Bardzo istotną rolę w wyborze właściwej dla nas technologii druku pełnią dostępne materiały do druku 3D i ich specyfikacja właściwości fizycznych i chemicznych. Nie każdy filament nadaje się na finalny produkt, a inny będzie po prostu niekorzystny cenowo w zastosowaniu do druku modeli wstępnych. Nie wszystkie materiały do druku 3D nadają się na wykonywanie modeli w dokładny sposób.W zależności od naszych wymagań, odnośnie charakterystyki i efektów końcowych możemy domyślić się, które materiały najlepiej będą spełniać nasze oczekiwania. Tylko wtedy powinniśmy znaleźć właściwy model drukarki 3D.

Materiały (zobacz szczegóły w podanym źródle) do druku 3D, inaczej filamenty, mają różniące się temperatury nakładania, co powinno się wziąć pod uwagę dobierając drukarkę. Inne filamenty potrzebują na przykład ogrzewanej podstawy. W innym wypadku za szybko zastygają i nie wiążą się mocno z następnymi warstwami druku – polecam:.

drukowanie 3d
W zależności od metody druku 3D, dostępne na rynku materiały występują w zróżnicowanej postaci. Zwykle są to proszki, gęste płyny – żywice, lub od niedawna bardzo popularne – filamenty w postaci zwoju tworzywa. Kończąc, aby wybrać odpowiedni dla siebie model drukarki, należy rozpocząć od końca. W tym przypadku, od określenia co będziemy drukować, z czego będziemy tworzyć i ostatecznie, ile funduszy chcemy na to przeznaczyć.