Czym charakteryzują się odlewy wykonane techniką ciśnieniową? Na czym polega ta technika?

Metal można formować na wiele sposobów. Interesującym sposobem wyrobu przedmiotów jest kształtowanie metali, jakie znajdują się w stanie ciekłym. Na czym polega odlewanie pod ciśnieniem?

odlewnia

Odlewy ciśnieniowe daje możliwość otrzymania przedmiotu z płynnego metalu. Często wykorzystywane są stopy metali takich jak glin, cynk czy miedź. Dzięki takiemu odlewaniu można otrzymać przedmiot, który ma bardzo dokładne kształty, jest identycznym odbiciem formy, ma niesamowitą jakość powierzchni. Odlewy ciśnieniowe (przenieś mnie do źródła) wykonywane są przy użyciu dużego ciśnienia, tak naprawdę niespotykanego w innych odlewniach. Z jego pomocą metal bardzo dokładnie wypełnia formę. Istotną rzeczą jest to, iż przedmiot, jaki powstaje jest bardzo dobry pod względem właściwości mechanicznych.

Należy jednak dodać, iż odlewnie – odlewnietego typu to duży wydatek. Koszty niestety są dość duże, o wiele większe aniżeli w przypadku standardowych odlewni. Koszty takie związane są z kupnem skomplikowanych maszyn jak też różnego rodzaju pomocniczych przyrządów. Oprócz tego, trzeba wziąć pod uwagę też koszty wspomnianych form.

Trzeba także dodać, iż w wyniku stosowania dużego ciśnienia, struktura wykonanych rzeczy nie jest jednorodna. Pory gazowe czy różnego rodzaju cząstki zaburzają strukturę. Z tym wiążą się duże ograniczenia w użytkowaniu takich produktów. Problem stanowi mała szczelność. Mocną strukturę przedmioty takie mają z zewnątrz, gdzie jest jednorodna warstwa z dużą ilością drobnych cząstek. Jednak, kiedy podczas obróbki ulegnie ona przerwaniu, to odsłoni się wewnętrzna, pełna otworków struktura. Natomiast mimo to odlewnie takie mają na pewno spore powodzenie.