Podstawowe informacje o podstawkach wykorzystywanych we współczesnych komputerach.

Każda kolejna rodzina procesorów różni się bardzo od poprzedników. Z racji tego będzie też wymagała nowych, odpowiednich płyt, jakie będą umiały wykorzystać nowe technologie i możliwości.

element

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
klientów

Autor: 7 w d
Źródło: http://www.flickr.com
Procesory przez minione lata znacznie zwiększały swoje możliwości obliczeniowe, a przeważnie za tym szła liczba nóżek, jakie w nich się pojawiały. Dlatego też każda nowa generacja najczęściej wiązała się z nową podstawką, do której wkładano procesor. Podstawki będą się od siebie różnić nie tylko liczbą pinów, lecz również sposobem montażu. Na przykład socket 775 – .htm, przeznaczony dla firmy intel, cechował się tym, że zamiast otworów na nóżki posiadał pola dotykowe, a procesor niewielkie blaszki. Za to socket a to była typowa konstrukcja AMD, posiadająca 453 piny.
Dla odpowiedniej pracy komputera bardzo istotne było, aby układ był właściwie w podstawkę włożony. W przypadku opisywanych wcześniej podstawek Intela czasem były kłopoty z tym, że blaszki ulegały złamaniu i wszystko było do wyrzucenia – ile dalibyście za socket am3.

Spodobały Ci się dane zaprezentowane w tym opisie? Jeżeli tak, to bezpośrednio z tego źródła (http://a-pro.pl/hurtownia-elektryczna/) można przenieść się do bardziej precyzyjnych danych, które znajdują się w linku pod spodem.

Klasyczne podstawki, takie jak na przykład socket am3, mają otwory, w które są wkładane nóżki układu scalonego, a potem odpowiednią dźwignią wszystko jest dociskane, aby były właściwe styki.

Ponieważ producenci przy nowych odmianach podstawek zmieniają czasami tylko niedużą ich część, co przykładowo ma miejsce przy socket fm1, to należy być ostrożnym podczas montowania żeby nie próbować użyć niewłaściwego procesora. Jeśli zrobi się wszystko w umiejętny sposób, to najczęściej procesory montować będzie można na płytach wiele razy.