Różnice w wysokości podatku w zależności od rodzaju opodatkowania wynajmującego mieszkanie

Jeżeli wynajmujemy dom, to mamy prawo wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania. Przy ustaleniach wynajmu kłopotów podatkowych jest dużo i dotyczą one właściciela mieszkania. Głównym jest dobór rodzaju rozliczania z organem podatkowym.

Pomieszczenie w domu

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, która rozpoczęła osiągać dochód z najmu i chciałaby płacić podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze stopą 8,5 proc., musi powiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla punktu zamieszkania. Jeśli tego nie dokona, będzie zmuszona płacić podatek (czytaj też kod pkwiu) według skali podatkowej. W celu wybrania ryczałtu jako formy podatku od wynajmu mieszkania, wystarcza przesłać pisemne oświadczenie, nie później niż do 20. dnia miesiąca występującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy początkowy dochód z wynajmu. W większości sytuacji opłacenie jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wysokości 8,5 proc. opłaca się lepiej niż opłacanie podatku według skali podatkowej. Kolejną zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, stąd nie wzmaga sumy dochodów do potrącenia stosownie do skali podatkowej.
Mnóstwo artykułów:

Drugą potencjalną formą płacenia podatku od najmu mieszkania prywatnego jest skala podatkowa. Oznacza to płacenie podatku według ważnej w danym roku miary, obecnie stopy są dwie (18 i 32 proc.). W przypadku, gdy właściciel ma duże wydatki połączone z wynajęciem lokum, wtenczas lepiej dochodowa powinna być dla niego skala podatkowa, ponieważ dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania będzie zredukowany o koszty, a w sumie podatek do uiszczenia niższy.

Kawalerka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Warto także nadmienić, że jeśli dom jest wypożyczany razem przez małżeństwo, to można wyjątkowo zastosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie powinny jednak uzyskipodatek (czytaj też zakładanie firmy krok po kroku)chody z rozmaitych źródeł, to znaczy np. pierwsza osoba jest właścicielem biznesu, a druga pracuje na umowę o pracę.

Krótko mówiąc, dobór formy opodatkowania to sprawa subiektywna, jednakże przy bieżącej wielkości stawek, w większej części sytuacji bardziej zyskowny będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z uwagi na to, że najemca rzadko ponosi znaczne wydatki, które zdołałby potrącić od dochodów.