Z jakiego powodu odpowiednia gospodarka odpadami ma tak duże znaczenie dla naszego świata, jak to obecnie wygląda w Polsce

Na świecie codziennie wytwarza się ogromne ilości odpadów. Duża ich część to są zwyczajnie odpady z naszych mieszkań oraz domów, w końcu te parę miliardów ludzi cały czas coś przynosi do domu, przetwarza i wyrzuca. Jednak w wielu krajach zarządzanie odpadami nie jest uregulowane, w części przypadków stwierdzić wręcz można, że nic takiego nie ma.

ochrona przed niebezpiecznymi odpadami

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
W Polsce od ubiegłego roku jest sporo regulacji, które w zamierzeniu powinny znacząco polepszyć odzysk wtórnych surowców z produkowanych w naszych gospodarstwach śmieci, a tym samym wspomóc walkę o czystość. Jednak niestety smutna prawda jest taka, że jeżeli podejście społeczeństwa do tego tematu nie ulegnie zmianie, to najlepsze nawet przepisy nic nie pomogą. Ideą podpisanych niedawno ustaw było to, żeby śmieci były segregowane w mieszkaniach, i następnie tak przygotowane wyrzucać do odpowiednich koszy.

zobacz:

Jednak wiele osób nawet mimo tego, że się zadeklarowało jako segregujące, to nie do końca właściwie wszystko robi, czy to z braku chęci czy innego powodu. Bardzo dużym problemem są dzikie wysypiska, na które ludzie nagminnie wyrzucają śmieci. Jeżeli w takie miejsce trafi jakiś odpad niebezpieczny, taki jak klasyczna świetlówka czy zepsuty sprzęt elektroniczny, to szkody dla środowiska po czymś takim mogą być naprawdę duże. Niestety nadal są osoby, które dla oszczędności kilku złotych na kolejnym worku wolą jechać z tym workiem kilkanaście kilometrów po to, aby go wyrzucić gdzieś w zagajniku.

patrz również:

I gdyby to wszystko dokładnie policzyć, to mogłoby się okazać, że na samo paliwo za drogę wyda się więcej, niż na zapłacenie za wywóz tych śmieci.

Jeżeli jesteś otwarty na nowe informacje na przedstawiane zagadnienia, to przenieś się do tekstu (http://termofol.pl/), a odnajdziesz w tamtym miejscu istotne komunikaty, które okażą się niezwykle użyteczne.

Lecz wszystko wskazuje na to, że mimo wszystko tak przyjęta ustawa się sprawdzi, ponieważ przede wszystkim ludzie słyszą o takich hasłach jak utylizacja czy segregacja, a od tego jest tylko krok do zastanawiania się, czy to jednak nie będzie miało jakiegoś sensu. Jeśli nawet jedynie część ludzi zdecydowała się pod wpływem przepisów na zmianę swoich działań, to i tak można mówić o dużym sukcesie.