1% dla opp – otwarty krok do pomocy

Od 1 stycznia 2004 r. postaci płacące podatek dochodowy od osób fizycznych są w stanie w zaświadczeniu jednorocznym pomniejszyć go o kwotę podarowaną dla organizacji pożytku społecznego, jednak nie więcej niż do wysokości 1% . Jest to bardzo niewyszukany krok do pomocy organizacjom. Kto może tego dokonywać i jak?

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Od 2007 r. przedstawiono dwie zmiany w sposobie przekazywania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, że rozszerzono grupę podatników, jacy mogą przekazywać 1% dla opp. Następna świadczyła, że podatnik nie musi samodzielnie realizować wpłaty na rachunek wyłonionej opp. W składanym zeznaniu podkreśla organizację, jaką decyduje się wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku przesyła kierownik urzędu skarbowego. Więcej danych: przejdź na tego 1% podatku dla organizacji pożytku społecznego zdoła oddawać podatnik: opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych objęty liniową stawką podatku, uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych. Cały zabieg nie jest męczący, najpierw należy wybrać organizację pożytku publicznego, na rzecz jakiej zamierzamy przekazać 1% podatku. Zobacz: .

Musi ona mieć status opp i dodatkowo nie prowadzić czynności gospodarczej polegającej na przetwarzaniu dóbr takich jak aparaty elektroniczne, wyroby monopolowe, tytoniowe, paliwowe. W następnej kolejności należy wypełnić trafną rubrykę w jednorocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38. Wpisujemy nazwę instytucji pożytku społecznego, jej numer KRS i sumę, jaką chcemy darować na jej rzecz. Wielkość nie może przewyższać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

Nie czekaj dłużej – kliknij tu – zobaczysz tam uwagi z witryny (https://www.merservice.pl/eye-tracking-w-badaniach-marketingowych/) dotyczące tej problematyki, one też zapewne bardzo Cię zaciekawią.

Co więcej podatnik może również opublikować nadzwyczajne dane, dotyczące jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. trzeźwy cel). Urząd Skarbowy podaruje następnie całościową kwotę, którą podatnicy przekazali danej organizacji, na jej rachunek rozliczeniowy.

kalkulator i monety

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Wedle danych Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok bieżący podarowało z grubsza 6 milionów podatników. Morał jest z tego jeden – mnóstwo osób w naszym kraju decyduje się pomagać.

Chcesz przeczytać nowy tekst na ten obszerny temat? W takim razie kliknij link tu… (https://www.cedrus.org.pl/pl/oferta) i przenieś się do nowej strony, jaką dla Ciebie stworzyliśmy.

Nie jest to trudne, wystarczy dobrać trafną organizację i wypełnić PIT. Możemy skutkiem tego wspomóc pieniężnie organizacje pomagające innym.
Więcej: link