Moje prawa do dzieła – kilka zdań o prawach autorskich

Obecnie dostęp do internetu i innowacyjnych technologii spowodował, że ich użytkownicy mają w dowolnym momencie do czynienia z mnóstwem informacji i przekazów multimedialnych o przeróżnej treści i przeznaczeniu. Z szeregu plusów jakie posiada taki dostęp do informacji i możliwości można wyznaczyć również negatywne konsekwencje, w tym odwzorowanie cudzej treści czy przywłaszczenie sobie czyjegoś pomysłu

.

Odczuwają to w szczególności przedsiębiorstwa, które wychodzą z nowymi rozwiązaniami na rynek, które są w dalszej kolejności kopiowane przez innych użytkowników, tak, że trudno w pewnej chwili zorientować się, kto jest prawdziwym pomysłodawcą nowoczesnego rozwiązania. Jest jednak ku temu możliwa odpowiednia ochrona i stanowią ją prawa autorskie. Co to są prawa autorskie? Prawa, o jakich mowa są to prawa do użytkowania danego dzieła i czerpania z niego profitów. Owym dziełem mogą być zarazem rozmaitego rodzaju utwory – plastyczne, muzyczne, w formie tekstów, jak również różnego typu pomysły, akty i tak dalej.

Komputer, strony internetowe

Autor: Lindy Buckley
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi zatem o to, że jeżeli mamy jakiś ciekawy pomysł lub wymyśliliśmy nowatorskie rozwiązanie, winniśmy posiadać wyłączne prawo do tego, aby nimi dysponować, zarządzać i czerpać profity. Żeby poinformować innych, że poszczególny produkt czy usługa jest na wyłączność warto użyć znaku towarowego. Jak zastrzec znak towarowy? – https://www.jwp.pl/uslugi/wzory-przemyslowe/e być to również jakiś sygnał albo fragment melodii.

Aby go zastrzec należy udać się do Urząd Patentowego. Wcześniej musimy sprawdzić w odpowiedniej bazie, którą odnajdziemy właśnie na stronie urzędu, czy konkretny wyraz bądź symbol nie jest już zastrzeżony przez inną osobę/firmę. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza i dokonaniu wpłaty ma miejsce ogłoszenie takiego znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego RP.
Dbałość o swoje prawa do konkretnego dzieła jest bardzo ważna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy występuje praktycznie nieograniczony dostęp do informacji za sprawą internetu. Dlatego też występuje też coś takiego jak prawa autorskie w sieci, dla tych, którzy właśnie tutaj umieszczają informacje o swoich produktach lub nowoczesnych rozwiązaniach. Warto pamiętać, że tego rodzaju prawa istnieją i z nich korzystać.

Źródło https://www.jwp.pl/