Ciekawostki w temacie budownictwa – historia kruszywa i jego zastosowanie dla gospodarki.

Piasek od zarania był stosowany jako materiał budowlany, czy to przy tworzeniu skromnych lepianek czy jako jeden z elementów spajających ogromne budynki. Dzisiaj jest wykorzystywany głównie jako kruszywo a także, gdy jest właściwej jakości jako składnik podczas wytwarzania szkła.

Już jako dzieci uczymy się, że piasek to idealny materiał budowlany. Podczas zabawy w piaskownicy mali ludzie wielokrotnie rywalizują w budowaniu jak największych budowli (niekiedy zwyczajna piaskowa babka już nie starcza, by zaspokoić ogrom dziecięcej wyobraźni). Spora część z nich zauważa, że mokry piasek zapewnia większa trwałość konstrukcji i zabawa nim jest o wiele ciekawsza. Na tą właściwość piasku zwrócili uwagę także nasi przodkowie, by po pewnym czasie użyć tego kruszywa do betonu, a więc po

betonowy budynek

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com

wymieszaniu piasku, wody i cementu wyprodukowano beton, co w znacznej mierze zrewolucjonizowało budownictwo. Co więcej, niektórzy wynalazcy przełomu XIX i XX wieku przedstawiali pomysły wznoszenia całych budynków, wraz z wnętrzami, z betonu. W miarę rozwoju cywilizacji sprzedaż kruszywa bardzo wzrosła, dziś firmy zajmujące się obrotem tego rodzaju zasobami, a zwłaszcza kruszywa do betonu, zajmują wysokie miejsce w światowych giełdach – czytaj więcej tutaj: Niejeden właściciel firmy dorobił się wielkich pieniędzy na umiejętnym sprzedaży piasku.

Ekscytujący wpis? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, ponieważ w witrynie regeneracja zaciskow hamulcowych, którą tutaj znajdziesz, także jest coś ciekawego.

Patrząc na ten proces z zewnątrz jest to rzeczywiście niezwykłe osiągnięcie, ponieważ ogromne połacie naszego globu usiane są piaskiem.

Ludzie potrafią je zatem sobie podporządkować i z sukcesem eksploatować, skutkiem czego sprzedaż kruszywa rośnie, rozbudowują się też nasze miasta i wsie. Poza tym piasek cieszy się nie słabnąca popularnością w kręgu artystów, nie tylko twórców, ale i współczesnych performerów, czy w końcu zwykłych śmiertelników wypoczywających na plażach. Obecnie, w okresie wakacyjnym organizowanych jest wiele imprez, takich jak budowa i rzeźba w piasku, są to co prawda instalacje czasowe, niemniej jednak radują oko przeciętnego widza. W niektórych krajach sztuka rzeźbienia na piasku może wiązać się również ze sporymi pieniędzmi, czy sporą rozpoznawalnością.

Wielką sławę zdobyła parę lat temu uczestniczka pewnego z talent show, która malowała piaskiem na szkle, przedstawiając w ten sposób historię swojego kraju. Jeśli patrzeć na gospodarkę jako na część działalności człowieka wytwarzającej zysk, to można stwierdzić, że zarówno sprzedaż kruszywa jak i sztuka powodują, że piasek napędza rynek.

Jeśli omawiany tekst Cię zaciekawił, to kliknij ten link, to niezwykle użyteczny artykuł (http://dkrm.com.pl/fasady-i-elewacje-wentylowane/), który przedstawia analogiczne tematy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kruszywach? Sprawdź nas.
Duże inwestycje budowlane nie obędą się współcześnie bez domieszki piasku, kto ma dostęp do tego wartościowego, acz wydawałoby się powszechnego kruszca ma duży wpływ na stabilność rynków. Piasek niejednokrotnie jest lepszą inwestycją niż paliwa kopalniane.