Firmy potrafią wydać dziesiątki tysięcy dolarów na badania, i oczywiście zamierzają uzyskać zwrot tych inwestycji

Informacja od wieków dawała pewną przewagę nad resztą, pozwalała na zdobycie pieniędzy czy nawet dzięki niej wygrywało się wojny. Tak samo będzie w dzisiejszych czasach, z tym że ciężar pozyskiwania informacji został przeniesiony na przemysł i technologie. A jest o co się bić, bo za nowymi innowacjami idą ogromne pieniądze.

Dzisiaj bez ogromnych nakładów finansowych ciężko już o spektakularne odkrycia, więc nic dziwnego że wszyscy chronią je przed innymi jak tylko się da. Powszechne są patenty, które nie pozwalają konkurencji na używanie opatentowanych rozwiązań przez określony okres czasu. Wykorzystując patenty można swe pomysły chronić i zarabiać na nich, choć i tak nie ma pewności, że ktoś ich trochę nie zmieni i nie użyje bez wymaganej zgody. Poza tym podczas badań należy bardzo pilnować, żeby nic nie wydostało się do innych, bo przemysłowe szpiegostwo jest coraz częściej wykorzystywane przez wiele firm.

praca nad reklamą

Autor: Nicholas Wang
Źródło: http://www.flickr.com

Ale walka o pieniądze i zyski podczas robienia interesów będzie także obejmować sposób w jaki prowadzi się biznes. Nieuczciwe praktyki rynkowe (klik) są od lat wykorzystywane w wielu branżach, tam gdzie mogą się pojawić duże pieniądze u niejednej osoby skrupuły się kończą i liczyć się będą tylko zyski. Podróbki wyrobów, podszywanie się pod znane znaki firmowe czy też podbieranie klientów to jedynie część z przestępstw, o których się słyszy przy takich okazjach. Lecz czyny nieuczciwej konkurencja to także wykorzystywanie przeszkadzanie w dostępie do konsumentów i używanie pomysłów bez wyrażenia zgody, co coraz częściej będzie się kończyć w sądzie.

Jednak pokusa pieniędzy będzie tak ogromna, że spora część ludzi nie będzie miało żadnych oporów przed takimi praktykami, żeby tylko zarobić. Jak się jednak okazuje, te problemy dotyczą także zwykłych ludzi, jacy nagminnie łamią autorskie prawa osobiste (www), czasami sobie nie zdając nawet z tego sprawy. Oglądanie filmów czy używanie mp3 ściągniętych z sieci to również niedozwolone rzeczy, co jednak do większości osób nadal nie dociera.