Metody odlewania metali

Odlewanie w swojej najprostszej formie polega na formowaniu części metalowych, które są proste w dalszej obróbce.
Odlew jest technologią uzyskiwania przedmiotów za pomocą napełniania form ciekłym metalem.

Aluminium szczotkowane

Odlewy wykonuje się ze staliwa, stopów miedzi. Popularne są też odlewy z brązu. Odlew (technicast.pl/formowanie-maszynowe-odlewow – wejdź…) stosuje się wtenczas gdy inne techniki byłyby nadto kosztowne. Techniką odlewania możemy wyrobić rzeczy o niezwykle zawiłych kształtach z bardzo dużą dokładnością dla przykładu tłoki, napędy, obudowy, utensylia. Odlew może być przebiegiem prostym, lub trudnym. Wszystko zależy od tego jaki kształt potrzebujemy pozyskać i jaki materiał obrabiamy. Proces odlewania składa się z następujących części: realizacja modelu obiektu, realizacja części formy (zapoznaj się z ofertą żywice na formy: odlew.com.pl/oferta-ebalta/zywice-epoksydowe-odlewnicze) odlewniczej, realizacja rdzeni, które imitują kształty wewnętrzne przedmiotu, składanie formy, zatapianie formy płynny metalem, wydobycie odlewu z formy, obróbka wykańczająca. Z technicznego punktu widzenia każdy obiekt odlewany w formie jest określany mianem odlewem. Jednak na ogół nazywa się tak jedynie te rzeczy, jakie nie nastręczają w ogóle bądź prawie w ogóle dalszej obróbki maszynowej.
Jednak na ogół wzorzec różni się troszeczkę od ostatecznej formy odlewu ze względu na niezbędność uwzględniania rozmaitych części technologicznych istotnych dla dobrego wykonania trudnych odlewów. Im bardziej skomplikowany kształt ma posiadać odlew tym trudniej zrobić należytą formę. Najpowszechniej napotykanym kłopotem, który musi być anulowany jeżeli idzie o odlewnie aluminium – będzie obecność tak zwanych podcięć.

To zagłębienia bądź występy ukształtowane w taki sposób, iż formy nie dałoby się oddzielić od odlewu po jego stwardnieniu. Hartowanie indukcyjne jest metodą powierzchniowego hartowania, w której grzanie metalu następuje za pomocą prądu wysokiej częstotliwości.