Co powinniśmy wiedzieć o handlu gazem w Polsce?

Gazownictwo wiąże się z dużymi firmami, które posiadają koncesję na sprzedawanie tego surowca. Kto może sprzedawać oraz obracać gazem ziemnym w naszym kraju? Czy gaz ziemny w Polsce to metoda na zbicie kapitału, czy raczej ograniczony koncesjami państwa rynek, na który wejść mogą tylko nieliczni?
Sprzedaż gazu, a więc jak zrobić wielki biznes?Temat gazu, a dokładniej cen za tenże surowiec, konieczny w codziennym życiu (napędza samochody, stosuje się go w kuchenkach, termach, palnikach, spawach itp.) budzi dużą dyskusję. Patrzymy z podwójną uwagą na biznesmenów, którzy wchodzą w sektor gazowy jako pole swojego biznesu.

Obrót rosyjskim gazem

Rury gazowe

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com

Z perspektywy międzynarodowej najbardziej razi nas ogromna zależność w imporcie gazu z Rosji. Jak większość krajów bloku wschodniego jesteśmy niemal uzależnieni od wschodniego sąsiada jeżeli chodzi o zasoby gazu, a także ropy naftowej. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić niemal o monopolu rosyjskim na polski gaz. Dziś sytuacja ta uległa małej poprawie, jednakże nadal nasz wschodni sąsiad stanowi tu zdecydowaną większość i nie jest silny przy nim gaz ziemny w Polsce – .

Monopolista od ponad trzydziestu lat

Gospodarka wolnorynkowa pozwala Polakom na zmianę dostawcy gazu, niezależnie czy mówimy o kliencie indywidualnym, czy biznesowym. Haczyk w tym, iż lakoniczność tego stwierdzenia brzmi jak konstytucja.

Podnoszona tu tematyka jest według Ciebie użyteczna? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu świecki egzorcysta, który opisuje pokrewne tematy.

Szczytne hasło ma się zdecydowanie inaczej do praktyki. Ta natomiast wskazuje jednego głównego rozgrywającego na rynku gazowym. Polska Grupa Naftowa i Gazowa (PGNiG), utworzona jeszcze w stanie wojennym, a więc w dawnym ustroju polityczno-gospodarczym, jest dziś spółką akcyjną, której najważniejszym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Mając państwowe, to jest: nieograniczone, zasoby finansowe „na wezwanie” nie dziwi fakt dużej dominacji spółki na rynku. Blisko 7 milionów osób fizycznych oraz firm w Polsce korzysta z oferty PGNiG.

Czy zdziwił Cię opublikowany tutaj artykuł? Aby zgłębić zagadnienie kliknij tu i poznaj więcej szczegółów – zapewne będą dla Ciebie zadziwiająco ciekawe.

Sieć dystrybucyjna przekracza sto tysięcy kilometrów rurociągów. Zaangażowani w obrót surowcami, najczęściej dorobieni już z pewnymi fortunami biznesmeni, starają się uczynić rynek sprzedaży gazu bardziej otwartym. Wszak samo już wejście do grona graczy wymaga pokaźnego kapitału i … dobrych kontaktów z rządzącymi. Duon, Handen, Energa – oto przykładowe przedsiębiorstwa, które posiadają koncesję na sprzedaż gazu nad Wisłą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*