Co powinniśmy wiedzieć o handlu gazem w Polsce?

Gazownictwo wiąże się z dużymi firmami, które posiadają koncesję na sprzedawanie tego surowca. Kto może sprzedawać oraz obracać gazem ziemnym w naszym kraju? Czy gaz ziemny w Polsce to metoda na zbicie kapitału, czy raczej ograniczony koncesjami państwa rynek, na który wejść mogą tylko nieliczni?
Sprzedaż gazu, a więc jak zrobić wielki biznes?Temat gazu, a dokładniej cen za tenże surowiec, konieczny w codziennym życiu (napędza samochody, stosuje się go w kuchenkach, termach, palnikach, spawach itp.) budzi dużą dyskusję. Patrzymy z podwójną uwagą na biznesmenów, którzy wchodzą w sektor gazowy jako pole swojego biznesu.

Obrót rosyjskim gazem

Rury gazowe

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com

Z perspektywy międzynarodowej najbardziej razi nas ogromna zależność w imporcie gazu z Rosji. Jak większość krajów bloku wschodniego jesteśmy niemal uzależnieni od wschodniego sąsiada jeżeli chodzi o zasoby gazu, a także ropy naftowej. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić niemal o monopolu rosyjskim na polski gaz. Dziś sytuacja ta uległa małej poprawie, jednakże nadal nasz wschodni sąsiad stanowi tu zdecydowaną większość i nie jest silny przy nim gaz przeciski ziemny w Polsce – .

Monopolista od ponad trzydziestu lat

Gospodarka wolnorynkowa pozwala Polakom na zmianę dostawcy gazu, niezależnie czy mówimy o kliencie indywidualnym, czy biznesowym. Haczyk w tym, iż lakoniczność tego stwierdzenia brzmi jak konstytucja. Szczytne hasło ma się zdecydowanie inaczej do praktyki. Ta natomiast wskazuje jednego głównego rozgrywającego na rynku gazowym. Polska Grupa Naftowa i Gazowa (PGNiG), utworzona jeszcze w stanie wojennym, a więc w dawnym ustroju polityczno-gospodarczym, jest dziś spółką akcyjną, której najważniejszym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Mając państwowe, to jest: nieograniczone, zasoby finansowe „na wezwanie” nie dziwi fakt dużej dominacji spółki na rynku. Blisko 7 milionów osób fizycznych oraz firm w Polsce korzysta z oferty PGNiG.

Czy zdziwił Cię opublikowany tutaj artykuł? Aby zgłębić zagadnienie kliknij tu i poznaj więcej szczegółów – zapewne będą dla Ciebie zadziwiająco ciekawe.

Sieć dystrybucyjna przekracza sto tysięcy kilometrów rurociągów. Zaangażowani w obrót surowcami, najczęściej dorobieni już z pewnymi fortunami biznesmeni, starają się uczynić rynek sprzedaży gazu bardziej otwartym. Wszak samo już wejście do grona graczy wymaga pokaźnego kapitału i … dobrych kontaktów z rządzącymi. Duon, Handen, Energa – oto przykładowe przedsiębiorstwa, które posiadają koncesję na sprzedaż gazu nad Wisłą.