Gospodarstwa domowe państw rozwiniętych produkują znaczne ilości śmieci

To na ich podstawie można notabene w dużej mierze ocenić zamożność konkretnego społeczeństwa. Niestety, nadprodukcja śmieci ma oczywiście niszczący wpływ na stan środowiska naturalnego, warto wobec tego ją możliwie jak najbardziej ograniczyć, chociażby przez dokładne planowanie zakupów oraz wybieranie naprawdę koniecznych produktów. Konieczne jest także stosowne segregowanie śmieci, dzięki czemu przykładowo papier lub plastik będzie mógł zostać użyty kolejny raz.

Okazuje się jednak, że odpady można „recyklingować” samodzielnie w domu. Zamiast wyrzucać stare meble czy niepotrzebne opakowania, można szukać pomysłów i przerobić rzeczy tak, by nadawały się do dalszego użytkowania. Przykładowo, niektóre napoje oferowane są w butelkach o rzeczywiście ciekawych kształtach. Doskonale nadadzą się do roli wazonów. Można je obwiązać między innymi konopnym sznurkiem, kiedy preferuje się bardziej ekologiczne dekoracje. Interesującym rozwiązaniem jest również zastosowanie stosownych farb do malowania na szkle, zwłaszcza kiedy ma się zdolności malarskie bądź wydrukowanie szablonów i pomalowanie butelki farbą w spray’u.

pojemniki na odpady

Autor: Maya-Anaïs Yataghène
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie wybór tego rodzaju akcesoriów jest faktycznie dosyć duży, wobec tego nawet pozornie całkiem nieprzydatne przedmioty można zmienić. Pudełko do butów, oklejone ozdobnym papierem może z powodzeniem pełnić rolę schowka na dziecięce zabawki, biżuterię czy kosmetyki. Warto papierem ozdobić też wnętrze pudła. Stare meble, na jakich są rysy, można błyskawicznie wygładzić przy pomocy papieru ściernego, nie trzeba ich od razu wyrzucać (-> zobacz więcej na Świeża warstwa, w przypadku mebli drewnianych, może zostać pomalowana nowym lakierem. Opcjonalnie, meble mogą zostać pomalowane na inny kolor, co też nada im odmienny wygląd oraz sprawi, że w idealnym stanie posłużą jeszcze przez wiele lat.

Stare ubrania, które już się znudziły ich właścicielom, można zupełnie odmienić, przykładowo przez ich farbowanie, własnoręczne przyszywanie dżetów lub ochrona obiektów łódzkie ćwieków, które ostatnio są niezwykle popularne. Bluzkę można pociąć w odpowiednie wzory.

Domowy recykling to nie tylko szansa na zredukowanie ilości odpadów, ale także znaczna oszczędność, gdyż nie trzeba kupować nowych rzeczy.