Kilka słów o kamieniach szlachetnych, które można wykorzystywać do przeróżnych celów

Już od zamierzchłych czasów ludzie bardzo cenili sobie kamienie szlachetne. Obecnie kojarzą się one przeważnie z biżuterią, jednakże z pewnością nie zawsze tak to właśnie wyglądało.

szafir

Na świecie występuje cała gama różnorakich kolorystycznie kamieni szlachetnych, kilka z nich rozpozna natomiast praktycznie każda osoba. Oczywiście w pierwszej kolejności należy jako kamień szlachetny wymienić diament, gdyż jest to kamień najbardziej popularny. Jego popularność jest tak duża, że nieraz w historii ludzie ginęli z jego powodu. Mawia się, iż kamiekamień (sprawdź kamieniarstwo Wrocław)jest najpiękniejszy ze wszystkich, co niewątpliwie widać po jego cenie. O kamieniu tym tworzono książki i powstawały filmy, dlatego każdy orientuje się jak on wygląda.Inne, trochę mniej znane, aczkolwiek również łatwo rozpoznawalne i znane każdej osobie kamienie szlachetne, o jakich należy wspomnieć, to szafir, rubin i szmaragd. Te trzy wyjątkowo atrakcyjne kamienie charakteryzują się, w przeciwieństwie do diamentu żywymi barwami. Odpowiedź na pytanie, który z nich jest najpiękniejszy jest z pewnością kwestią indywidualną.

Szafirowy pierścionek

Autor: PRECIOSA ORNELA
Źródło: http://www.flickr.com

Ocena zależy oczywiście od preferencji konkretnej osoby. Dla jednego piękniejszy jest niebieski kamień, natomiast dla innego zieleń czy bordowy będzie w cenie. W przypadku kamieni szlachetnych występuje jednak interesujące zjawisko, dotyczące tego, że kamienie, które już dawno temu zostały uznane za najatrakcyjniejsze aktualnie są dziś najdroższe. Bez wątpienia nie bez znaczenia jest również fakt, iż złoża niektórych kamieni szlachetnych są mniejsze niż pozostałych co wpływa na jego cenę. W przypadku kamieni szlachetnych można także bez wątpienia mówić o modzie. Zwykle panuje moda na dany kamień, która po jakimś czasie prawie kompletnie mija, kamień zaś odchodzi w zapomnienie, aby oczywiście z powrotem odzyskać popularność po upływie jakiegoś kamień (odkryj nasze modele)Jednym z mniej popularnych kamieni szlachetnych, jakiemu jednakże nie sposób odmówić wdzięku jest cytryn. Kamień ten zaliczany jest do minerałów rzadkich, posiada niezwykle piękną barwę, budzącą skojarzenia właśnie z cytryną. Jest to kamień, który można bez problemu zestawiać z innymi kamieniami i elementami. Warto mieć w domu biżuterię z tym kamieniem.