Eco jest w modzie

Rozpoczynając budowę domu, warto wiedzieć w jaki sposób będziemy usuwać ścieki i zanieczyszczenia z gospodarstwa . Jeśli mamy możliwość podłączenia się do miejskiego systemu kanalizacji, raczej mamy problem z głowy, jednak przeważnie budujemy się na terenach, które wymagają dodatkowego uzbrojenia.

ekologia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Najczęściej stosowaną metodą odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego jest szambo, czyli duży zbiornik, który wkopuje się w ziemię. Aktualnie na rynku budowlanym jest wiele firm, które oferują montaż przydomowego szamba. Niestety takie rozwiązanie jest dosyć kłopotliwe, gdyż zbiornik musi być systematycznie oczyszczany. Naturalnie Im więcej mieszkańców w gospodarstwie, tym częściej trzeba szambo opróżniać. Budowa i projekt klasycznego szamba (www.ajpszamba.pl/) nie są specjalnie kosztowne, dlatego zazwyczaj wybieramy takie właśnie rozwiązanie.

Warto jednak rozważyć kilka innych możliwości i wybrać bardziej przyjazną dla środowiska opcję. Jak wiadomo działanie proekologiczne zawsze najlepiej rozpocząć od własnego domu. Należy też wiedzieć, że przyjazne środowisku metody oczyszczania ścieków, w dłuższej perspektywie czasu, mogą też przynieść korzyści finansowe, ponieważ ich koszty eksploatacji są niższe. Jeśli mamy więc możliwość możemy zbudować ekologiczną oczyszczalnię ścieków (strona firmowa). Tego typu oczyszczalnie są dosyć powszechne u naszych zachodnich sąsiadów, głównie ze względu na łatwą eksploatację.

Jednakże nie każda działka budowlana spełnia odpowiednie warunki, by mogła na niej powstać taka oczyszczalnia. Barierą może być złe ukształtowanie terenu. Wówczas warto rozważyć inną opcję, a konkretnie szambo ekologiczne. Jeśli gospodarstwo domowe jest niewielkie, to także jest argument za tym, by zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie. Warto mieć na uwadze fakt, że tego typu szambo (www.ajpszamba.pl/oferta/) ma wiele pozytywów.

Przede wszystkim jest przyjazne dla środowiska. Dzięki nowoczesnym filtrom do gleby nie przenikają żadne szkodliwe substancje. Jest to również bardzo rozsądna inwestycja, której koszt zwraca się średnio po 2 latach (przykładowe urządzenia). Szambo można zastosować bez względu na warunki gruntowe, dlatego doskonale sprawdzą się w każdym gospodarstwie.