Każdego dnia ludzie produkują setki ton różnych odpadów.

Dużą część z nich dałoby się bez żadnego problemu przerobić powtórnie, ale podstawą tego jest ich odpowiedni odbiór i przetworzenie. W naszym kraju do niedawna nie przykładano większej wagi do kwestii segregacji śmieci, lecz ostatni czas to duże zmiany w tej materii.

Przede wszystkich wymusiły to przepisy, wymagania Unii Europejskiej zalecają, aby w każdym kraju członkowskim przetwarzano określoną ilość odpadów. Oprócz tego zwiększa się świadomość społeczeństwa, ludzie dostrzegają obecnie, że nadmierna ilość odpadów prowadzi do coraz większego zanieczyszczenia naszego świata.
Wiele odpadków, które są codziennie wrzucane do koszy ba śmieci, można z sukcesem przerobić jeszcze raz (przydatne informacje na temat przydomowych oczyszczalni ścieków). Należą do nich w pierwszej kolejności opakowania ze szkła i suchy papier, oraz w zasadzie wszystkie metale. Niestety w dalszym ciągu ludzie potrzebują zużywać ogromną ilość tworzyw sztucznych, część z nich będzie się nadawać do powtórnego przerobienia i warto o tym pamiętać wrzucając do kosza plastikową butelkę czy kubek po jogurcie.
Żeby segregacja śmieci miała rację bytu, to należy w pierwszej kolejności już w domu je chociaż trochę przygotować, a następnie wrzucić do odpowiednich pojemników. W tym celu można zakupić specjalny zestaw koszy, umożliwiający takie sortowanie. W większości domów najpopularniejsze są składające się z kilku części pojemniki plastikowe, do których wrzuca się posortowane śmieci (jeśli troszczysz się o ekologię koniecznie.

Najważniejsze jest, aby papieru nie mieszać z odpadkami żywnościowymi, bo wtedy staje się zupełnie bezwartościowy jako surowiec wtórny. Jeśli śmieci będą właściwie posortowane, to następnym etapem będzie wrzucenie ich do odpowiednich koszy W wielu miejscach spotyka się oddzielny kontener na śmieci mokre, innymi słowy odpadki powstałe w gospodarstwie domowym, a także na frakcję suchą, do którego należy wrzucać tworzywa sztuczne i papier.

Przeważnie na butelki i szklane producent opakowań tekturowych są osobne pojemniki, niekiedy nawet z podziałem na szkło bezbarwne i kolorowe. Należy także pamiętać, że nie można do zwykłych śmietników wyrzucać żadnych sprzętów elektronicznych.