Kilka porad w kontekście bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są sprzętami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby prawidłowo funkcjonowały, należy się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego rodzaju cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki niniejszym wskazówkom można by osiągnąć kolejny stopień wtajemniczenia, ponieważ mógłbyś zostać pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogłyby one (jeżeli komputer jest na stałe przyłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem.

Zaintrygowany? To dla nas rewelacyjna wiadomość. Zatem naciśnij tu (https://serwiskluczy.pl/) i czytaj do woli kolejne specjalistyczne posty.

Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, rzeczywiście warto upewnić się, z kim się łączy nasz komputer korzystając z obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszelkie bieżące istniejące połączenia razem z ich stanem.

Przedstawiony będzie również końcowy adres IP oraz numer portu. Jeśli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie muszą być wykorzystane, trzeba spróbować wpisać: „netstat -ab”. Zostaną wymienione nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie jest zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady utrzymywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz należy niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasem samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, a w następnej kolejności na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.