Home
To na ich podstawie można zresztą w dużej mierze ocenić zamożność danego społeczeństwa. Niestety, nadprodukcja śmieci ma rzecz jasna destrukcyjny wpływ na stan środowiska naturalnego, warto więc ją możliwie jak najbardziej zminimalizować, na przykład poprzez precyzyjne planowanie zakupów i kupowanie naprawdę potrzebnych towarów. Wymagane jest też prawidłowe segregowanie śmieci, dzięki temu na przykład papier bądź plastik będzie mógł zostać użyty kolejny raz.

Okazuje się jednakże, że odpady można „recyklingować” własnoręcznie w domu. Zamiast wyrzucać stare meble bądź niepotrzebne opakowania, można poszukać pomysłów i przerobić rzeczy tak, żeby nadawały się do dalszego użytkowania. Przykładowo, niektóre napoje sprzedawane są w butelkach o faktycznie nietypowych kształtach. Doskonale nadadzą się do roli wazonów. Można je obwiązać na przykład konopnym sznurkiem, gdy preferuje się bardziej ekologiczne ozdoby. Interesującym rozwiązaniem jest także zastosowanie odpowiednich farb do malowania na szkle, zwłaszcza jeśli ma się zdolności malarskie albo wydrukowanie szablonów i pomalowanie butelki farbą w spray’u.

pojemniki na odpady
Autor: Maya-Anaïs Yataghène
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś wybór podobnych akcesoriów jest faktycznie bardzo duży, z tego powodu nawet pozornie całkiem nieprzydatne przedmioty można zmienić. Pudełko do butów, oklejone ozdobnym papierem może doskonale pełnić rolę schowka na dziecięce zabawki, biżuterię bądź kosmetyki. Warto papierem ozdobić też wnętrze pudła. Stare meble, na których są rysy, można łatwo wygładzić za pomocą papieru ściernego, nie trzeba ich od razu wyrzucać (polecana strona na utylinia.pl). Świeża warstwa, w przypadku mebli drewnianych, może zostać pokryta nowym lakierem. Ewentualnie, meble mogą zostać pomalowane na inny kolor, co również zagwarantuje im odmienny wygląd i sprawi, że w idealnym stanie posłużą jeszcze przez wiele lat.

Stare ubrania, jakie już się znudziły ich właścicielom, można zupełnie odmienić, między innymi przez ich farbowanie, samodzielne doszywanie dżetów czy ćwieków, jakie ostatnio są bardzo modne. Bluzkę wystarczy pociąć w odpowiednie wzory.

Domowy recykling to nie tylko szansa na zmniejszenie ilości odpadów, ale również spora oszczędność, ponieważ nie trzeba kupować nowych rzeczy.