Home
Globalne ocieplenie to temat, który od kilku lat jest bardzo „trendy”. Jednym spędza sen z powiek, dla innych za to jest zwykłą mrzonką. Jedno można stwierdzić z całą pewnością - potrafi dzielić ludzi i być powodem nie tylko debat ale również kłótni. Ekolodzy twierdzą, że wzrost temperatury na globie jest spowodowany działaniem człowieka, natomiast szanowani naukowcy mówią, że okresowe zmiany klimatu towarzyszą nam od początku dziejów i nie ma dowodów na to, że człowiek ma wpływ na globalny klimat. Nieważne, czy wierzymy jednym czy drugim, dbanie o nasze wspólne dobro powinno być naszą powinnością, jeżeli nie chcemy aby przyszłe pokolenia wychowywały się i żyły na wielkim wysypisku śmieci.

Kolektory słoneczne
Autor: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Źródło: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Jednym ze sposobów troszczenia się o przyrodę jest korzystanie z tzw. alternatywnych źródeł energii. Przykładem takiego źródła są kolektory słoneczne, które ze względu na coraz niższe ceny zyskują coraz większą popularność. Ciągle udoskonalana technologia produkcji modułów oraz nowe materiały stosowane do ich budowy sprawiają, że energia słoneczna staje się dostępna dla coraz szerszej grupy odbiorców. Jest to jednak nadal spora inwestycja, która zwraca się po kilku a nawet kilkunastu latach.

Innym ciekawym sposobem na zmniejszenie liczby produkowanych odpadów są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Decydując się na taką instalację uniezależniamy się od zewnętrznej kanalizacji co może korzystnie wpłynąć na koszty budowy domu. Staropolskie przysłowie „Chcesz mieć coś zrobione dobrze - zrób to sam” można również odnieść do tej dziedziny naszego życia...

Jeśli chcemy aby nasz dom był ekologiczny powinniśmy go także wyposażyć w separatory tłuszczu przeznaczone do oddzielania substancji tłuszczowych zawartych w ściekach pochodzących np. z kuchni i separatory węglowodorów, przeznaczone do filtrowania wód deszczowych i roztopowych z terenów narażonych skażeniem substancji ropopochodnych.

Bardzo często narzekamy, że mamy w domu za suche powietrze. Z całą pewnością nie jest to korzystne dla nas. Oczywiście, można regularnie wietrzyć mieszkanie, lecz czasem i to nie pomaga. Całkiem dobrym rozwiązaniem może być zakupienie uzdatniacza powietrza (dowiedz się więcej). Ich ceny nie są wygórowane, a urządzenia mogą się naprawdę przydać. A na ekologię także źle nie wpływa.

O trosce o ekologię pamiętają też już fabryki i przedsiębiorstwa. Korzystają z ekologicznych mechanizmów i rozwiązań. Na bieżąco opracowywane są nowe. Przedsiębiorstwa nieraz zaopatrują się w tzw. wentylatory przemysłowe (Wentylatory przemysłowe AEG na Ceneo).

Wielu z nas nie przywiązuje żadnej wagi do tematu ekologii tłumacząc się brakiem pieniędzy lub czasu. Jednak człowiek odpowiedzialny zawsze powinien patrzeć w przyszłość i przewidywać skutki swoich działań. Jeżeli chcemy uchronić przyszłe pokolenia od katastrofy ekologicznej to codziennie powinniśmy zadać sobie pytanie jak możemy chronić nasze środowisko...